Forum KOMPUTERY/FILM/MUZYKA/PRACA Strona Główna
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj

» Teoria «


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOMPUTERY/FILM/MUZYKA/PRACA Strona Główna » Overclocking
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Czw 11:46, 22 Cze 2006 Powrót do góry







Co to jest podkręcanie?

Podkręcanie (ang. overclocking) jest to, najprościej mówiąc, zmuszanie komputera do pracy z wyższą szybkością niż nominalna. Oryginalnie pojęcie overclocking dotyczyło procesorów, lecz jakiś czas temu objęło swoim zasięgiem także karty graficzne (akceleratory 3D), nie mówiąc już o pamięciach czy chipsetach, które czasami też są zmuszane do pracy z wyższymi od normalnej częstotliwościami. W tym artykule skoncentrujemy się głównie na podkręcaniu procesorów, gdyż to daje najbardziej spektakularne efekty, i problemach z tym związanych.

Disclaimer

Podkręcanie procesorów niesie za sobą ryzyko trwałego uszkodzenia sprzętu. Ani autorzy artykułu, ani reszta redakcji "Dzikie.NET" nie odpowiadają za ewentualne uszkodzenia komputera lub siebie Smile Czytając dalej automatycznie zgadzasz się na nie działanie na szkodę autorów artykułu, lub kogokolwiek ze składu redakcyjnego tego serwisu. Dziękujemy Smile

Teoria

Aby w komputer mógł działać, wszystkie jego elementy są uruchamiane z pewną częstotliwością, zwaną częstotliwością taktowania. Dawniej, w zamierzchłych czasach komputeryzacji, wszystkie elementy komputera pracowały z tą samą częstotliwością, np. 2MHz. Jednak już od dłuższego czasu poszczególne składowe komputera taktowane są różnymi częstotliwościami. Na płycie głównej znajduje się zegar (nie mylić z zegarkiem podającym aktualny czas) generujący sygnał o pewnej częstotliwości, który stanowi podstawę do taktowania wszystkich pozostałych podzespołów komputera.
Główny zegar od pewnego jest zwany zegarem FSB (Front Side Bus). FSB jest to magistrala łącząca chipset płyty głównej z procesorem. Częstotliwość FSB we współczesnych komputerach waha się od 66MHz do 133MHz i z taką właśnie częstotliwością pracuje płyta główna i większość rodzajów pamięci RAM. Jednak zegary większości współczesnych procesorów daleko przekraczają 1000MHz, a karty PCI komunikują się z płytą główną z częstotliwością 33MHz. Jak to zrobili? Odpowiedz jest prosta. Dla każdej magistrali w komputerze stosowany jest mnożnik lub dzielnik, zmieniający częstotliwość pracy tej magistrali w stosunku do częstotliwości FSB.

Dzielniki magistral systemowych

Magistrala Częstotliwość Dzielnik dla FSB 66MHz Dzielnik dla FSB 100MHz Dzielnik dla FSB 133MHz Dzielnik dla FSB 166MHz
ISA 8MHz - - - -
PCI 33MHz 1/2 1/3 1/4 1/5
AGP 66MHz 1/1 2/3 1/2 2/5

Mnożniki wybranych procesorów (ustawienia standardowe)

Procesor Częstotliwość (MHz) FSB (MHz) Mnożnik
Pentium 100 66 1,5
Pentium II 300 66 4,5
Pentium II 450 100 4,5
Celeron 300 66 4,5
Celeron 500 66 7,5
Celeron 566 66 8,5
Celeron 800 100 8
Celeron 1200 100 12
Pentium III 550 100 5,5
Pentium III 1000 100 10
Pentium III 1000 133 7,5
Pentium 4 1500 100 15
Pentium 4 2000 100 20
Pentium 4 2400 100 24
Pentium 4 2400 133 18
Duron 600 100 6
Duron 850 100 8,5
Duron 1000 100 10
Athlon 1000 100 10
Athlon 1000 133 7,5
Athlon 1333 133 10
Athlon XP 1400 133 10,5
Athlon XP 1666 133 12,5
C3 800 133 6

Jak widać na załączonym przykładzie, dla różnych procesorów, pracujących z inną częstotliwością FSB, mnożniki są różne. Oto wzór umożliwiający obliczenie mnożnika na podstawie częstotliwości nominalnej procesora i jego szyny FSB:

Mnożnik = Częstotliwość Procesora [MHz] / Częstotliwość FSB [MHz]

Ogólna zasada jest następująca: komputer z procesorem o wyższej częstotliwości FSB i mniejszym mnożniku jest szybszy od komputera z procesorem o niższej częstotliwości FSB i większym mnożniku, nawet jeśli nominalne częstotliwości procesorów są równe. Pomijam tutaj różnice wydajności wynikające z struktury procesora. Wyższa FSB to głównie szybciej pracująca pamięć.
Podobnie jak z częstotliwością FSB wygląda sprawa zasilania płyty głównej, pamięci i procesora. Na samym początku PCtów, wszystkie elektroniczne elementy komputera były zasilane napięciem 5V. Lecz wraz ze wzrostem częstotliwości i ilości elementów w procesorach wyniknął problem poboru mocy i emisji ciepła. Stopniowo zmniejszano napięcie zasilania wszystkich elementów, np. do 3.3V, lecz było to wciąż zbyt dużo. W chwili obecnej, prawie każdy element komputera potrzebuje innego napięcia. Tak na przykład dyski twarde potrzebują 5V, pamięci 3.3V lub 2.5V, a procesory od 1.35V do 2V, w zależności od typu. Lecz zmniejszanie napięcia zasilania, a przez to zmniejszanie poboru mocy, (dotyczy w szczególności procesorów) niesie z sobą poważne niebezpieczeństwo. Otóż mniejsze napięcie zasilania, to mniejsza różnica między stanem wysokim i niskim, a co za tym idzie, większe prawdopodobieństwo przekłamań, większa wrażliwość na zakłócenia napięcia. Overclocking dodatkowo zwiększa tą wrażliość
Gość
PostWysłany: Sob 13:49, 15 Lip 2006 Powrót do góry







Cześć, mam taki pomysł - otóż były juz postu o podkrecaniu, czyszczeniu i wogule. Duzo jest postow dlaczego komp mi sie resetuje, nie wlancza itd bez zadnych powiadomien itd. Otoz jest wiele przyczyn, kilka moze mi sie uda przedstawic:

1. Zasilacz - to najbardziej 'popularny problem'. Częste resety kompa bez powiadomień, zwichy i wogule. Poprostu zasilacz nie wydala bo jest zasłaby. Nalezy wtedy wziasc zasilacz od qmpla, jakis mocnejszy oczywiscie i stestowac. Jesli nie idziemy dalej:

2. RAM'y - to tez czesty problem. Moga byc zle wlozone wtedy komputer sie nie uruchomi. Nalezy wtedy wyjąć je i włożyc na nowo najpierw do tego samego slota. Jesli nie pomoze to do innego itd. Jesli dalej nie pomaga najlepiej pozyczyc od kogos i 'poprobowac' na kazdym slocie. Jezeli dalej 'kupa' idzmy dalej:

3. Zbyt duza temperatura procesora - wtedy przy komputer sie sam resetuje; przy przycisnieciiu przycisku POWER, wylancza sie i zaczyna pikac. Sprawa jest prosta, za slaby mamy cooler. Jezeli niedawno kompa kupowalismy i mamy ocny procek, to mozna zaniesc bude do serwisu zeby wymienili wiatrak. Sa jeszcze 2 sposoby: wziasc od qmpla (tradycyjnie ) wiatrak jakis wydajny i przykrecic (oczywiscie najlepiej zeby siee wymiary zgdzaly). A 2 sposob: odkrecamy wiatrak, radiator i sprawdzamy czy mamy tasme/paste termoprzewodzaca miedzy radiatorem/procesorem. No i ostatnia mozliwosc: wymiana wiatraka. Najlepiej z miedzianym radiatorem zeby byl i jakis bardzo wydajny.

4. Dalej zwichy? Hmm... Nastepny powod moze byc wadliwa listwa - sa takie listwy ktore sa poprostu wadliwe. Moze to byc przyczyna niedoprowadzenia pradu do obudowy i komputer sie resetuje. Polecam wtedy wymienic listwe, jakas poazadna w ktorej sa bezpieczniki.

5. Spadek napiecia w gniazdku - bardzo zadko ale jednak mozliwe. Proponuje: polaskotac zarowke zeby w elektrowni sie zasmiali Smile Joke. Proponuje kontakt z elektrownia i wyjasnic, ze ma sie spadki napiecia w gniazdku. Jest to niebezpieczne, bo wtedy mozna przepalic sobie kompa. W interwencji (bodajze) podawali taki problem ze rodzina miala spadki napiecia w gniazdu - spalili 2 kompy, 2 laptopy. telewizor, lampki, nielampki itd. (!!!!)

6. Powodem moga byc rowniez krecenia procesora, karty graficznej itd. Wtedy nalezy zresetowac biosa (zworka na plycie, lub wyciagajac baterie). Jezeli chodzi oczywiscie o ingerowane w biosa, bo jezeli krecimy go (procka) po za biosem, i komp sie nie uruchomi to chyba oczywiste... Wink Wink
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOMPUTERY/FILM/MUZYKA/PRACA Strona Główna » Overclocking Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB :: TELEVISION theme by Kisioł . Programosy
 
Regulamin